If a farm growing a crop for sale in a grocery store uses union workers, transports with union truckers and sells the product at a union store.... why are those products selling for half as much as some local person growing the same product organically, harvests it themselves, transports it to a store themselves...
Most of the "union" Stores are buying an inferior product from countries like Mexico, while our produce is sent overseas. When it is retailed here, you have to shop places like Market of choice and pay through the nose.
Because the grocery stores have huge distribution networks, purchase in massive quantaties and feed the masses versus some local farmer handpicking their own crop? Why does a bar of dial soap cost less than a locally produced handmade soap?
Oh come on. I buy produce raised on a California farm. It's union labor. It's bought in with very expensive equipment and shipped several thousand miles under union contracts and ends up in various union warehouses and finally ends up at Safeway, a union store. It may cost $0.69 per item or pound. Joe & Martha at Sauvie Island grow a few acres of the same thing. They simply plant, harvest (as they put nothing on it like herbicides...) and drive it to the store and it sells for $1.89 or more per item and it's called "organic". It just doesn't seem to make sense to me.
Actually I do. But what I suspect is that Portlandia organic growers are price gouging and cashing in on the eating green rage.
Yeah, I'm sure they are hauling those tomatoes in their bentleys. I don't find the prices on them really that outrageous. I shop at farmer's markets whenever I can. I'd rather they have the money than some faceless corporation that exploits cheap mexican labor and uses pesticides. I mean the food was in the ground the day before versus maybe 2-3 weeks ago.
I mean they still have to make enough money to survive. If they charged discount supermarket prices it wouldn't be worth it to even set up at a farmer's market. Support local. :MARIS61: